2013-08-27

950 000 kr per kommun och år

Erik Ullenhag vill att det skall "löna sig" för kommuner att ta emot fler asylsökande. Han lockar därför med 1,1 miljarder kronor. Men inte per år, utan över en fyraårsperiod.

Det handlar alltså om 275 miljoner kronor per år, fördelat över Sveriges 290 kommuner. Med andra ord i snitt 950 000 kronor per kommun och år.

Den som till skillnad från Erik Ullenhag har en viss förankring i verkligheten, vet att ett stort antal livslånga socialbidragsåtaganden mot de många analfabetiska nya kommuninvånarna och de anhöriginvandrare som följer med dem, är det pris kommunerna kommer att få betala för dessa 950 000 kronor om året.

De nya pengarna kommer att täcka en kommunal socialtjänsts boendekostnader för ungefär 15 av dessa hushåll. Resterande utgifter kan man alltid – som till exempel Ylva Johansson indirekt görskylla på en dåligt fungerande Arbetsförmedling.


DN, SvD1, SvD2, SvD3, SvD4, SvD5, SR1, SR2, SR3, SR4, SR5, Sk1, Sk2, Sk3, Sk4, Sk5, LT, NSk, SmP

2013-08-25

26 % analfabeter

2012 fick 111 090 personer uppehållstillstånd i Sverige. Av dessa kom 41 555 personer från länder i Europa, eller från andra i-länder som Japan och Australien.

Resterande uppehållstillstånd – dvs 69 535 – delades ut till invandrare från icke-västliga länder där en relativt stor del av befolkningen ofta är analfabeter. Om Migrationsverkets statistik över ursprungsländer kombineras med CIA:s statistik över analfabetism erhålls tabellen nedan.

Tabellen skall tas med en nypa salt. De som utvandrar från ett visst land är inte automatiskt representativa för landet i stort, när det kommer till just analfabetism finns det säkert såväl över- som underrepresentation bland olika grupper.

En del av invandrarna är såklart också till exempel barn yngre än sju år, vilket gör analfabetismen i ursprungslandet relativt irrelevant, då de ännu inte hunnit missa någon skolgång.

Tabellen ger dock en fingervisning av hur utbredd analfabetismen är bland de vuxna som invandrar till Sverige från u-länder. I sammanräkningen fås att 18 259 personer av totalt 69 535 bör vara analfabeter, det vill säga 26 %.

Tabellens kolumner anger från vänster till höger:
  1. Ursprungsland
  2. Andel läs- och skrivkunniga (%)
  3. Andel analfabeter (%)
  4. Personer som fick svenskt uppehållstillstånd 2012
  5. Antal av dessa som statistiskt bör vara analfabeter

Afghanistan28,171,947673427,5
Algeriet72,627,415843,3
Angola70,429,6205,9
Argentina97,92,11192,5
Azerbajdzjan99,80,22900,6
Bahamas95,64,440,2
Bahrain94,65,470,4
Bangladesh57,742,3785332,1
Barbados99,70,340
Belize76,923,130,7
Benin42,457,684,6
Bhutan52,847,220,9
Bolivia91,28,823921
Botswana85,114,950,7
Brasilien90,49,666764
Brunei95,44,620,1
Burkina Faso28,771,32014,3
Burma92,77,3221,6
Burundi67,232,87725,3
Centralafrikanska rep56,643,4114,8
Chile98,61,43975,6
Colombia93,66,447730,5
Costa rica96,33,7341,3
Dem rep Kongo66,833,223979,3
Djibouti67,932,1258
Dominica94620,1
Dominikanska rep90,19,9444,4
Ecuador91,68,412510,5
Egypten73,926,1841219,5
Elfenbenskusten56,943,17331,5
El Salvador84,515,59014
Eritrea68,931,12654825,4
Etiopien3961787480,1
Fiji93,76,310,1
Filippinerna95,44,678436,1
Förenade Arabemiraten901050,5
Gabon891110,1
Gambia51,148,9271132,5
Ghana71,528,531288,9
Grenada96420,1
Guatemala75,924,1256
Guinea41596035,4
Guinea Bissau55,344,773,1
Guyana91,88,210,1
Haiti48,751,394,6
Honduras85,114,9182,7
Indien62,837,252531954,1
Indonesien92,87,217712,7
Irak78,521,53685792,3
Iran85153227484,1
Jamaica67334213,9
Jemen65,334,721775,3
Jordanien95,94,134514,1
Kambodja73,926,19123,8
Kamerun71,328,723968,6
Kap Verde84,915,1101,5
Kazakstan99,70,31910,6
Kenya87,412,624130,4
Kina95,14,94790234,7
Kirgizistan99,20,81501,2
Kongo83,816,2579,2
Kuba99,80,21740,3
Kuwait93,96,170,4
Laos72,727,3164,4
Lesotho89,610,450,5
Libanon89,610,443044,7
Liberia60,839,22911,4
Libyen89,510,515816,6
Madagaskar64,535,551,8
Malawi74,825,251,3
Malaysia93,16,91127,7
Maldiverna98,41,640,1
Mali33,466,696
Marocko67,132,9613201,7
Mauretanien58,641,472,9
Mauritius88,811,291
Mexico93,56,538024,7
Moçambique56,143,94419,3
Mongoliet97,42,660215,7
Namibia88,811,2192,1
Nepal57,442,615566
Nicaragua78226414,1
Niger28,771,310,7
Nigeria61,338,7684264,7
Okänt10001450
Oman86,913,170,9
Pakistan54,945,11858838
Panama94,15,9110,6
Papua Nya Guinea62,437,610,4
Paraguay93,96,1110,7
Peru89,610,425526,5
Qatar96,33,710
Rwanda71,128,96318,2
Saint Lucia90,19,910,1
Salomonöarna84,115,910,2
Samoa98,81,230
Sao Tomé och Principe69,530,510,3
Saudiarabien87,212,8354,5
Senegal49,750,310251,3
Sierra Leone43,356,76838,6
Somalia37,862,275164675
Sri Lanka91,28,819116,8
Statslös100019370
Sudan71,928,129181,8
Surinam94,75,310,1
Swaziland87,812,220,2
Sydafrika93715510,9
Sydsudan277321,5
Syrien84,115,971251132,9
Tadzjikistan99,70,3260,1
Tanzania67,832,214446,4
Tchad35,464,653,2
Thailand93,56,58121527,9
Togo60,439,6197,5
Trinidad och Tobago98,81,280,1
Tunisien79,120,934471,9
Turkiet94,15,92736161,4
Turkmenistan99,60,460
Uganda73,226,827072,4
Under utredning100050
Uruguay98,11,9180,3
Uzbekistan99,40,64142,5
Venezuela95,54,51064,8
Vietnam93,46,672147,6
Zambia61,438,63212,4
Zimbabwe83,616,4365,9
Totalt  6953518259


Källor: Migrationsverket 1, 2, CIA
LT, NSk, Sk1, Sk2, Sk3, Sk4, SvD1, SvD2, SvD3, SvD4, SvD5, SvD6, SvD7, SvD8, SR1, SR2, SR3, DN1, DN2, DN3, Ab1, Ab2

2013-08-24

Sluta kalla er liberaler!



Erik Gullefjun Ullenhag har skrivit en debattartikel.

Den handlar egentligen inte om så mycket om interndemokratin i Folkpartiets Stockholmsavdelning. Och den är precis så korrekt, precis så full av FN-dagsfloskler, precis så elevrådsordföraraktig och duktig som man kan förvänta sig av en sådan text. En mening sticker dock ut:

"I Folkpartiet vet vi dessutom att många länsbor delar våra liberala värderingar om personlig frihet, ett starkt socialt skyddsnät, en skola som satsar på kunskap och utbyggd kollektivtrafik i Stockholms län."

Så låt oss börja med det där med ett "starkt socialt skyddsnät". Jag är också för ett starkt social skyddsnät. Detta är emellertid inte i sig en "liberal" värdering. I synnerhet inte i den naivistiska och fuskinbjudande anda som Folkpartiet står för. Folkpartiets missbruk av ordet börjar alltså redan där.

"Personlig frihet", däremot, är själva kärnan i den liberala ideologin. Problemet är bara att Folkpartiets track record på området förfärar:

Folkpartiet har tydligt tagit ställning för den sexköpslag som lägger sig i vilka avtal vuxna människor får träffa med varandra. Folkpartiet är också starka förespråkare för den nuvarande narkotikalagstiftningen, som inte bara direkt motverkar sitt syfte, utan också gör det brottsligt att lida av ett beroende.

Folkpartister älskar koncept som sockerskatt och cykelhjälmstvång. Folkpartiets rättspolitiske talesman vill förbjuda kryptering och imponeras av hur polisen tvingar allmänheten att utan brottsmisstanke infinna sig för DNA-testning. Folkpartiet stödjer FRA-lagen.

Folkpartiet är ett parti som vet vad som är bäst för dig. Folkpartiets inställning är att staten har rätt till din kropp, men att du själv inte har det. Folkpartiet kallar sig "liberalt".

Yeah.


SR1, SR2, SMP

2013-08-23

Tveksamt om socialbidrag

"Det finns inget som tyder på att invandrare blir mer beroende av socialbidrag än infödda svenskar." kan man idag läsa i ett TT-meddelande.

Detta pressmeddelande kommer säkerligen citeras flitigt i den svenska "debatten" om invandring. Det finns dock några problem med detta påstående och de slutsatser som jag misstänker kommer dras från det:
  1. 60 % av socialbidragen går till invandrare (se här och här).
  2. Vad som avses är socialbidragsberoendet efter tre år, inte socialbidragsberoendet i stort.
  3. Studien är baserad på invandring under 90-talet, då den största invandrargruppen var européer, nämligen lättintegrerade personer från före detta Jugoslavien. Idag är två av de största invandrargrupperna istället somalier och afghaner. Analfabetismen i dessa grupper är 62,2 respektive 71,9 %.
  4. Att socialbidragsberoendet som sådant upphör betyder inte automatiskt att man fått ett jobb och försörjer sig på egen hand.

Uppdatering: Läs Tinos inlägg för att ta del av en ordentlig analys av vad rapporten säger och inte säger.
Ab, DN, LT, NSk1, NSk2, Sk, SvD1, SvD2

Timbro vilseleder - igen

I en debattartikel i SvD skriver Timbros Waldemar Ingdahl att Sverige kan lära av Israel på integrationsområdet. Som stöd för detta åberopar Ingdahl att Israel på 90-talet med framgång integrerade en miljon judar från det forna Sovjetunionen.

Problemet är bara att detta exempel har väldigt lite med den svenska verkligheten att göra. Till skillnad från i det israeliska fallet är ryska judar inte någon av de stora invandrargrupperna i Sverige, somalier och afghaner är däremot två av de största. Analfabetismen i Somalia är 62,2 %, motsvarande siffra för Afghanistan är 71,9 %.

De ryska judar som invandrade till Israel är närmast att jämföra med de polacker och tjecker som har invandrat till Sverige, det vill säga grupper som utan problem integrerats i det svenska samhället. För att jämföra dagens stora invandrargrupper med ryska judar måste man däremot antingen vara genuint naiv, eller avsiktligt försöka vilseleda läsaren.

Vad Timbro är ute efter är nog snarare vad Jacob Lundberg (MUF, Migro) gav uttryck för i en annan debattartikel från Timbrohåll, nämligen följande:

"Om det finns oro för belastning på bidragssystemen är det bidragssystemen som måste åtgärdas."

Eller med andra ord, Timbro ser med sitt plötsliga engagemang i frågan inte bara chansen att bättra på sitt rykte, man ser också chansen till att äntligen få börja förverkliga den "ransonerade välfärd" som Stureplanscentern gjort sig till varma förespråkare av.
SvD1, SvD2, SvD3

2013-08-22

Nogger Black i FN? (#3)


Ovanstående syn kan idag beskådas i SvD.

Anledningen till detta är att Svenska FN-förbundet – ett förbund som inte har några kopplingar till FN – har skrivit en rapport.

Ett stort antal organisationer har bidragit till denna rapport. Bland dessa återfinns:


Enligt rapporten måste Sverige bland annat ställas till krav svars för "rasistisk propaganda på Internet". Rapportförfattarna vet såklart mycket väl att svenska myndigheter inte kan censurera Internets innehåll, men detta tycks inte hindra dem från att likväl kräva just detta.

Man tar även upp problemen med antisemitism. Socialdemokraten Ilmar Reepalus ökända uttalanden om judar tycks emellertid inte hindra hans partikamrater i organisationer som Hyresgästföreningen och Unga örnar från att slå på stora trumman.

Svenskar må älska att överdriva den internationella betydelsen av vad som sker i den egna ankdammen, men man bör ha klart för sig att vad SvD rapporterar om har väldigt lite med FN att göra.

SvD:s rapportering är snarare ett symptom på en vildvuxen flora av skattefinansierade Godhetsorganisationer som erbjuder goda karriärmöjligheter. SvD:s rapportering är ett symptom på ett svenskt debattklimat som gått fullständigt överstyr.

Och till alla er som snart kommer abuseanmäla detta inlägg – hoppas ni känner er stolta över er Godhet. Er insats för en fri och öppen samhällsdebatt är beundransvärd.



Uppdatering: Gick snabbare än vanligt idag. Er Godhet har noterats. I Sverige har vi som bekant en omfattande yttrandefrihet.


De Goda lyckades få bort detta hatinlägg från SvD

SvD1, SvD2, SvD3, SvD4, SvD5, SvD6, SR

Nogger Black i FN? (#2)


Ovanstående syn kan idag beskådas i SvD.

Anledningen till detta är att Svenska FN-förbundet – ett förbund som inte har några kopplingar till FN – har skrivit en rapport.

Ett stort antal organisationer har bidragit till denna rapport. Bland dessa återfinns:


Enligt rapporten måste Sverige bland annat ställas till krav svars för "rasistisk propaganda på Internet". Rapportförfattarna vet såklart mycket väl att svenska myndigheter inte kan censurera Internets innehåll, men detta tycks inte hindra dem från att likväl kräva just detta.

Man tar även upp problemen med antisemitism. Socialdemokraten Ilmar Reepalus ökända uttalanden om judar tycks emellertid inte hindra hans partikamrater i organisationer som Hyresgästföreningen och Unga örnar från att slå på stora trumman.

Svenskar må älska att överdriva den internationella betydelsen av vad som sker i den egna ankdammen, men man bör ha klart för sig att vad SvD rapporterar om har väldigt lite med FN att göra.

SvD:s rapportering är snarare ett symptom på en vildvuxen flora av skattefinansierade Godhetsorganisationer som erbjuder goda karriärmöjligheter. SvD:s rapportering är ett symptom på ett svenskt debattklimat som gått fullständigt överstyr.

Och till alla er som snart kommer abuseanmäla detta inlägg – hoppas ni känner er stolta över er Godhet. Er insats för en fri och öppen samhällsdebatt är beundransvärd.



Uppdatering: Gick snabbare än vanligt idag. Er Godhet har noterats. I Sverige har vi som bekant en omfattande yttrandefrihet.


De Goda lyckades få bort detta hatinlägg från SvD

SvD1, SvD2, SvD3, SvD4, SvD5

Nogger Black i FN?


Ovanstående syn kan idag beskådas i SvD.

Anledningen till detta är att Svenska FN-förbundet – ett förbund som inte har några kopplingar till FN – har skrivit en rapport.

Ett stort antal organisationer har bidragit till denna rapport. Bland dessa återfinns:


Enligt rapporten måste Sverige bland annat ställas till krav svars för "rasistisk propaganda på Internet". Rapportförfattarna vet såklart mycket väl att svenska myndigheter inte kan censurera Internets innehåll, men detta tycks inte hindra dem från att likväl kräva just detta.

Man tar även upp problemen med antisemitism. Socialdemokraten Ilmar Reepalus ökända uttalanden om judar tycks emellertid inte hindra hans partikamrater i organisationer som Hyresgästföreningen och Unga örnar från att slå på stora trumman.

Svenskar må älska att överdriva den internationella betydelsen av vad som sker i den egna ankdammen, men man bör ha klart för sig att vad SvD rapporterar om har väldigt lite med FN att göra.

SvD:s rapportering är snarare ett symptom på en vildvuxen flora av skattefinansierade Godhetsorganisationer som erbjuder goda karriärmöjligheter. SvD:s rapportering är ett symptom på ett svenskt debattklimat som gått fullständigt överstyr.

Och till alla er som snart kommer abuseanmäla detta inlägg – hoppas ni känner er stolta över er Godhet. Er insats för en fri och öppen samhällsdebatt är beundransvärd.



Uppdatering: Gick snabbare än vanligt idag. Er Godhet har noterats. I Sverige har vi som bekant en omfattande yttrandefrihet.


De Goda lyckades få bort detta hatinlägg från SvD

SvD1, SvD2, SvD3, SvD4, SvD5
Gå ur PKU-registret innan det är för sent!

Regeringen vill göra PKU-registret – i vilket de flesta svenskar födda 1975 eller senares DNA finns lagrat – tillgängligt för polisen. Du har fortfarande möjligheten att gå ur detta register, vilket du också bör göra:

  • För att du under en vanlig dag lämnar spår av ditt DNA över stora områden, inklusive på platser där brott senare kan begås.
  • För att din kropp och ditt DNA tillhör dig, inte staten.
  • För att din uppfattning om vad som bör vara lagligt respektive olagligt förmodligen emellanåt skiljer sig markant från statens.
  • För att du är oskyldig tills motsatsen bevisats, inte det omvända.
  • För att register alltid kommer att missbrukas.
Använd denna blankett för att skydda ditt eget DNA och denna blankett för att skydda dina barns.